Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.011.807 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Tako rzecze Zaratustra. Książka dla wszystkich i dla nikogo
Dziedzina: Nietzsche
Autor: Friedrich Nietzsche
Inne pozycje autora (17) | O autorze
Tłumacz: Wacław Berent
Seria: Biblioteka Europejska
Miejsce i rok wydania: Kęty 2004
Wydawca: Antyk
Liczba stron: 232
Wymiary: 17x23 cm
ISBN: 83-89637-15-4
Okładka: Twarda+obwoluta
Ilustracje: Nie
Cena: 44,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
Opis(...) Nietzsche był przekonany, że „Tako rzecze Zaratustra” będzie nowym „objawieniem” dla ludzkości, manifestem nietzscheańskiej wiary, ewangelicznym credo wszystkich zniechęconych do tradycyjnych religii. Bóg umarł, jak głosił, ale narodził się nowy: Nietzsche - Zaratustra albo właściwie – „nadczłowiek” spełniający rolę bóstwa. Wokół mnie - pisze w innym miejscu - stare potrzaskane tablice, zarówno jak i nowe na poły zapisane. Kiedyż godzina ma nadejdzie? W oczekiwaniu na „swoją godzinę” tworzył więc, ujawniając niepospolity talent literacki, swój poemat słowami nie filozofa, lecz wieszcza, poety, proroka. Dlatego właśnie „Tako rzecze Zaratustra” przypomina bardziej traktat teologiczny niż filozoficzny, biblię nowej wiary, ewangelię buntu nie tylko przeciwko chrześcijaństwu, ale w ogóle przeciwko rzeczywistości. Smutnej, beznadziejnej, tragicznej, bezsilnej wobec nieuchronności cierpienia i śmierci. (fragment Od wydawcy)

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Opinie naszych czytelników:
  1. 2005-02-20 - Martusia

    Ta książka posiada jedną całkiem wyjątkową cechę: nawet jeśli zupełnie nie wie się o co w tym wszystkim chodzi, nawet jeśli jej się nie rozumie, to wywiera ogromny wpływ na sposób myślenia. Polecam zrówno tym, którzy mają ochotę na porządne dzieło filozoficzne, jak i tym, którzy lubią rozkoszować się formą literacką. Nietzsche był wspaniałym poetą, chociaż o tym się rzadko mówi!

  2. 2005-03-05 - Romuald - Rik

    Mam dopiero 17 lat, a już zadziwiam swoje otoczenie zainteresowaniami. Ostatnio natknąłem się na Nietzschego... może dlatego, iż rozpocząłem zajmować się filozofią i aktualnie czytam jedno z jego dzieł "Tako rzecze Zaratustra". Nie wiem, jakie zdanie mają inni, ale ja doskonale rozumiem Nietzschego i choć są jego zwolennicy, jak i tępiciele, ja nie zaliczam się do jednych ani drugich; niekiedy myślę jak on... To, co opisuje dobrze znam ze swojego otoczenia, co świadczy, że Nietzsche nie był takim sobie obserwatorem życia, filozofem, była to osoba, której napewno warto poświęcić swoje 5 min.

  3. 2005-05-10 - Tomasz Jakszto

    Romualdzie - nie 5 minut, a znacznie więcej. P.S. Zaratustra - dzieło nie posiadające analogów i napajające życiową radością, siłą i przekonaniem o swoim postępowaniu. Zdecydowanie polecam. Piętnastolatek (sic!)

  4. 2005-10-17 - brha

    zafascynowalam sie ta ksiazka jak rowniez jej autorem5lat temu. od tamtej pory towarzyszy mi na okraglo.Dzieki niemu zmienilam swe spojrzenie na wiele spraw.Uwazam go za wielkiego czlowieka i stal sie dla mnie wybitnym nauczycielem. za to szacunek.A Zaratustra?Ciezko dobrac slowa by wyrazic swoj zachwyt..

  5. 2006-01-02 - Überleser

    »Tako rzecze Zaratustra« (»Also sprach Zarathustra«) to dzieło sztandarowe Nietzsche. Trochę jednak jakby za bardzo rozwodnione. Już po paru rozdziałach wiadomo o co chodzi autorowi i ma się wrażenie jakby kręcił się wokół własnego ogona. Osobiście jako bardziej specyficzne dla Nietzschego uważam Antychrysta albo Ecce Homo. Nietzsche to postać tragiczna nie tylko ze względów biograficznych ale także ze względu na recepcję i interpretację. Do czołowych nieporozumień interpretacyjnych należy twierdzenie, iż Nietzsche postuluje przewartościowanie (Umdeutung, dosłownie reinterpretacja) wszystkich wartości. Tak na prawdę, jak twierdzi Nietzsche, owo przewartościowanie to dzieło kultury chrześcijańskiej, która zboczyła z drogi ku ideałowi nadczłowieka degenerując wartości pierwotne. Tutaj znajdziecie wiele dzieł za darmo, ale tylko w oryginale. http://gutenberg.spiegel.de/autoren/nietzsch.htm

  6. 2006-03-02 - banan

    a ja nie moglem jej ukonczyc. odstawilem bo poprzestawialo mi sie w glowie. zaczalem wartosciowac na nowo. nie okreslam juz wszystkiego mianem dobra i zla. nie wiem czy zmienila mnie na lepsze jednak uwazam te knige za jedna z najwybitniejszych na jakie trafilem w zyciu. moja kobita(mgr prawa) nic z niej nie rozumie niestety:)

  7. 2006-06-01 - kamila

    Z książką zetknęłam się kilka lat temu na studiach. Ponieważ była to książka dla wszystkich i dla nikogo, postanowiłam ją przeczytać, ponieważ czasami czułam się po prostu jak "nikt". Niesamowite doświadczenie. W jakimkolwiek nie byłabym nastroju książka ta potrafi postawić mnie na nogi i nie chodzi tu bynajmniej o ideę nadczłowieka! Mędrzec Zaratustra odpowiada na każde zadane przeze mnie pytanie. Przeczytałam ją kilkanaście razy i często do niej wracam. Za każdym razem czyta się ją inaczej, głębiej, a niektóre cytaty przyjęły się w moim języku codziennym. Polecam też Ecce Homo i Z genealogii moralności.

  8. 2006-06-16 - Magda

    Historia pogrobowców Nietzschego to historia dynamitu i czerwonej świeczki. On chciał być dynamitem, oni zaś pragnęli jedynie ogrzewać się przy jego świetle (sławetna radość, sławetne szczęście), nieść kaganki, ozdabiać ołtarzyki i bezgłośnie spłonąć. Przewidział, że zabraknie wam słów, tak jak zabraknie wam chaosu, by tworzyć. "Źle się odpłaca nauczycielowi ten, kto stale pozostaje tylko uczniem"

  9. 2006-06-25 - Bigos

    Książkę czytałem 5 lat temu, jakiś miesiąc po maturze. Poniewarz omawialiśmy w klasie maturalnej Nietschego, zaciekawiony tym filozofem postanowiłem sięgnąć po jego książkę. Jakie było moje zdziwienie gdy w czasie lektury i po niej odniosłem zupełnie inne wrarzenie o autorze i jego filozofii, niż na lekcjach polskiego gdy omawiała ją nauczycielka. Książka jest po prostu piękna. Powiem jedno, mówić że z filozofii Nietschego wychodzi inspiracja dla hitleryzmu, to tak jak mówić że słowa Jezusa "idźcie, i głoście Ewangelie" jest namawianiem do nawracania za pomocą miecza. ... Tak wogule tytułowemu Zaratustrze bliżej do Sokratesa, czy nawet Jezusa(pomijając cuda i odkupienie na krzyżu)niż do Hitlera. Pozdrawiam

  10. 2006-10-09 - aligor

    Ciekawe, kiedy nasi ojcowie narodu z kręgu "PIS" i "LPR", odnajdą to wspaniałe dzieło, przeczytają taki rozdział jak np. "Wysłużony" i wpadną na pomysł, że ta cała filozofia to herezje i bluźnierstwa, należy książkę spalić, a wydawców podać do sądu. Czytajcie więc ludzie, dopóty jeszcze można. Bo warto.

   Zobacz wszystkie opinie..


:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
3. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
4. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
5. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)