Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Klasztor i kobieta. Studium z dziejów kultury polskiej w średniowieczu Dziedzina: Historia religii i Kościoła Antykwariat (stan: 0 sztuk)Autor: Stanisław Wasylewski Inne pozycje autora (2) | O autorze Miejsce i rok wydania: Kraków 1957 Wydawca: Wydawnictwo Literackie Liczba stron: 163 Wymiary: 17x24 cm Okładka: Miękka Ilustracje: Tak Cena: 48,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis „Widzieliśmy, jak klasztor był pierwszą szkołą kobiety, jak uczył ją sztuki gromadnego życia i prymitywów gospodarstwa społecznego, jak zasiewał pierwsze ziarna kultury, jak ją wreszcie uczynił piastunką piśmiennictwa narodowego.
Epokę tego klasztoru średniowiecznego zamknęła reformacja, jego doniosłe i szczytne posłannictwo skończyło się bezpowrotnie. Zmieniło się wszystko: ludzie, organizacja, duch.
Szkołą chciał być i nadal, lecz inna już była ta nauka. W stuleciu XVII wieku nadal wychowywał kobietę klasztor, lecz nie ten w glorię cudowności spowity konwent średniowieczny, nie owa promienna atmosfera, w której ducissa Cunegundis uzdrawiała spojrzeniem, a „święta Katarzyna, klęcząco bez pomocy rąk, szczypała trawę z ziemi razem z osiołkami”. Nie widziano już białej gołębicy, budzącej szumem skrzydeł siostry na modlitwę, znudzony szatan przestał w postaci psa ujadać w refektarzu. Rozrosły się klasztory żeńskie i rozpleniły ponad miarę. Lecz gdy habit franciszkański XIII wieku niósł z sobą życiorodne powiewy kultury romańskiej, to ten nowy, karmelicki, stawał się już najczęściej ostoją bolesnego i tępego obskurantyzmu. Stosowano w nim przymusowo wszelkie akcesoria średniowiecza, były dewocje i umartwienia, biczownice i cudactwa, brakło tylko dziecięcej, średniowiecznej wiary i jasnej czystości celów. Był jednak i, niestety, pozostał na długo szkołą kobiety, krzewił wśród „panienek celkowych” obłudę, sadyzm, histerię i tylko zdrowa natura kobiety polskiej potrafiła wyjść z tych opałów cało, lecz z boleśnie wykręconym kręgosłupem.”
Fragment książki
9 drzeworytów - 8 inicjałów Władysława SkoczylasaPodziel się swoją opinią o tej książce.. Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:O siedmiu duszach kobiety
Najazd duchów na Polskę 1853
Seans u państwa Mickiewiczów
Hr. Henryk w walce z czarnoksiężnikiem
Pani Gromadzińska: polska prorokini spirytyzmu
Rozmowy z Almażenną