Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Krótka historia islamu Dziedzina: Religioznawstwo Autor: Karen Armstrong O autorze Tłumacz: Jarosław Włodarczyk Seria: Historia i Tradycja Miejsce i rok wydania: Wrocław 2004 Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie Liczba stron: 215 Wymiary: 14x21 cm ISBN: 83-7384-150-4 Okładka: Twarda Ilustracje: Tak Cena: 35,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis „Zdobycie wolnej od uprzedzeń wiedzy o islamie i jego zrozumienie nigdy nie miały znaczenia dla ludzi Zachodu. Po 11 września świat uległ zmianie. Zdajemy sobie teraz sprawę z tego, iż uprzywilejowane państwa zachodnie nie mogą już uważać, że wydarzenia toczące się w innych regionach świata ich nie dotyczą” - przekonuje Karen Armstrong, była zakonnica i autorka książek religioznawczych. W przystępnie napisanej historii islamu stara się ukazać prawdziwy obraz jednej z najżywiej rozwijających się, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych religii świata.
Wyznawcy islamu poszukują Boga w historii. Święty tekst muzułmanów Koran przekazał im historyczną misję. Ich głównym obowiązkiem jest stworzenie sprawiedliwej wspólnoty, której wszyscy członkowie, nawet ci najsłabsi i najbardziej bezbronni, są traktowani z najwyższym szacunkiem. Doświadczenie budowy takiego społeczeństwa i życia w nim miało być dla nich znakiem bożej obecności, ponieważ życie takie jest zgodne z wolą Boga. Muzułmanin ma dokonać odkupienia historii, a to oznacza, że sprawy państwowe nie powodują oderwania od życia duchowego, ale stanowią samą istotę religii. Pomyślność polityczna społeczności muzułmańskiej jest sprawą najwyższej wagi. Tak jak każdy ideał religijny, była ona prawie niemożliwa do wprowadzenia w niedoskonałych i tragicznych warunkach, jakie stwarza historia, jednak po każdej z nieudanych prób muzułmanie musieli podejmować swój wysiłek od nowa.
Podobnie jak wyznawcy innych religii, muzułmanie stworzyli własne rytuały, mistykę, filozofię, doktryny, święte teksty, prawa i sanktuaria. Ale wszystkie te dokonania wynikały z dokonywanej przez muzułmanów, często bolesnej oceny bieżącej sytuacji politycznej islamskiego społeczeństwa. Jeśli instytucje państwowe nie osiągały koranicznego ideału, jeśli przywódcy polityczni byli okrutni lub wyzyskiwali swych poddanych, albo wspólnota była poniżana przez bezbożnych wrogów, muzułmanin mógł uznać, że jego wiara w ostateczny sens i wartość życia została zagrożona. Należało dołożyć wszelkich starań, by ponownie skierować historię islamu na właściwe tory, w przeciwnym razie całe to religijne przedsięwzięcie okazałoby się nieudane, a życie zostałoby pozbawione znaczenia. Polityka była więc tym, co chrześcijanie nazywają sakramentem: sferą, w której muzułmanin obcował z Bogiem, a Bóg mógł za jej pośrednictwem skutecznie działać w świecie doczesnym. A zatem problemy i nieszczęścia dotykające społeczność muzułmańską w ciągu dziejów - zamachy polityczne, wojny domowe, najazdy, powstanie i upadek dynastii rządzących - nie były odseparowane od wewnętrznych poszukiwań duchowych, lecz stanowiły istotę islamskiego spojrzenia na świat. Muzułmanin medytuje nad bieżącymi wypadkami i wydarzeniami historycznymi w taki sam sposób, w jaki chrześcijanin kontempluje obraz, dzięki wyobraźni twórczej odkrywając w nim pierwiastek boski. Zapis historii zewnętrznej muzułmanów nie może więc mieć jedynie drugorzędnego znaczenia, ponieważ jednym z najważniejszych elementów islamu jest uświęcenie historii.
Spis treści
I. Początki
Prorok (570-632)
Kalifowie „sprawiedliwi”(632-661)
Pierwsza fitna
II. Rozwój
Umajjadzi i druga fitna
Ożywienie religijne
Ostatnie lata Umajjadów (705-750)
Abbasydzi: okres świetności kalifatu (750-935)
Ruchy ezoteryczne
III. Kulminacja
Nowy porządek (935-1258)
Wyprawy krzyżowe
Ekspansja
Mongołowie (1220-1500)
IV. Islam tryumfujący
Islam imperialny (1500-1700)
Imperium Safawidów
Imperium Wielkich Mogołów
Imperium osmańskie
V. Islam Agonistes
Nadejście Zachodu (1759-2000)
Czym jest nowoczesne państwo islamskie?
Fundamentalizm
Muzułmanie w mniejszości
Przyszłość
Najważniejsze postaci w historii islamuPodziel się swoją opinią o tej książce.. Opinie naszych czytelników: 2006-04-18 - Michal Szymanski Ciekawa i przystepnie napisana ksiazka o historii islamu. Wieksza czesc ksiazki skupia sie na pierwszych wiekach islamu, mniejszy nacisk kladziony jest na historie wspolczesna. W kazdym razie ksiazka warta polecania.
http://blog.szymanski.net
Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:Status prawny muzułmanów we współczesnej Polsce