Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [5]
· [1]
· [3]
· [10]
QED. Osobliwa teoria światła i materii Dziedzina: Nauka i technika Autor: Richard P. Feynman Inne pozycje autora (2) | O autorze Tłumacz: Helena Białkowska Miejsce i rok wydania: Warszawa 2001 Wydawca: Prószyński i S-ka Liczba stron: 156 Wymiary: 13x20 cm ISBN: 83-7255-186-3 Okładka: Twarda Ilustracje: Tak Cena: 29,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis „Z punktu widzenia zdrowego rozsądku teoria elektrodynamiki kwantowej opisuje Naturę w sposób absurdalny - i zgadza się znakomicie z doświadczeniem. Mam zatem nadzieję, że zaakceptujecie Naturę taką, jaka jest - absurdalną. Sprawi mi prawdziwą przyjemność opowiedzieć wam o tej absurdalności - ponieważ uważam, że jest ona zachwycająca”.
Richard P. Feynman
W książce tej w czterech wykładach Richard Feynman wyjaśnia przystępnie, ale bez uproszczeń podstawy elektrodynamiki kwantowej - teorii, do której rozwoju przyczynił się w latach czterdziestych XX wieku, za co został uhonorowany Nagrodą Nobla w 1965 roku. Dzięki swemu talentowi pedagogicznemu gładko wprowadza czytelnika w świat cząstek elementarnych oraz ich oddziaływań, opisywanych przez połączone siły mechaniki kwantowej i szczególnej teorii względności. Qed to lektura obowiązkowa dla każdego, kogo interesują współczesne podstawy nauk przyrodniczych.
Richard Feynman, ze względu na swój sposób widzenia świata, jest wśród fizyków postacią legendarną. Nie uznaje pewników, zawsze na swój sposób rozważa zagadnienia, osiągając częstokroć nowe i głębokie zrozumienie natury rzeczy - a zarazem odświeżający i wytwornie prosty sposób opisu.
Znany jest on również z entuzjastycznego stosunku do nauczania fizyki. Często odrzuca oferty odczytów w prestiżowych instytucjach - ale poświęca czas uczniowi liceum, który prosi o wygłoszenie pogadanki w szkolnym kole miłośników fizyki.
Książka niniejsza jest przedsięwzięciem nowatorskim. Oferuje ona proste i szkolne wytłumaczenie trudnego tematu teorii elektrodynamiki kwantowej - niefachowym czytelnikom. Winna więc umożliwić zainteresowanemu czytelnikowi poznanie rozumowania, do którego uciekają się fizycy, chcąc wytłumaczyć działanie praw Natury.
Jeżeli zamierzasz, Czytelniku, studiować fizykę (lub już to czynisz), wiedz, że nie ma w tej książce nic, czego musiałbyś się „oduczyć”: jest to pełny i dokładny w szczegółach opis schematu, w który można włączyć bardziej zaawansowane koncepcje, bez potrzeby ich modyfikacji. Jeżeli już studiowałeś fizykę - może będzie dla Ciebie rewelacją odkrycie, czym się naprawdę zajmowałeś, wykonując wszystkie te skomplikowane obliczenia.
Richard Feynman zainteresował się rachunkiem różniczkowym i całkowym jako mały chłopiec, po przeczytaniu książki, która rozpoczynała się od słów: „Co potrafi zrobić człowiek prosty, potrafisz i ty”. Chciałby on dedykować tę oto książkę swoim czytelnikom za pomocą podobnych słów: „Co potrafi zrozumieć człowiek prosty, zrozumiesz i ty”.
Z PrzedmowyPodziel się swoją opinią o tej książce.. Opinie naszych czytelników: 2005-06-24 - Karolina Naprawde bardzo dobra książka. Pozwoliła mi zrozumieć podstawy elektrodynamiki kwantowej, gdy byłam w gimnazjum :D