Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.267.276 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 426 głosów.
Liberalizm jest grzechem
Dziedzina: Doktryny, ideologie, dzieje idei
Autor: Ks. Dr Felix Sardá y Salvany
Tłumacz: Zbigniew Bereszyński
Seria: Nowy Porządek Świata
Miejsce i rok wydania: Poznań 1995
Wydawca: Wers
Liczba stron: 146
Wymiary: 14x20 cm
ISBN: 83-901606-4-1
Okładka: Miękka
Ilustracje: Nie
Cena: 24,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
OpisLiberalizm jest błędem naszych czasów. Jego istotę stanowi błędna koncepcja, wedle której jedna religia jest równie dobra co inna, a ludzie maja prawo swobodnego wyboru najbardziej odpowiadającej im religii. Autor nazywa liberalizm „potworem naszych czasów”, „złem ponad wszystkim co złe”, „śmiertelną herezją”, żywym lwem, krążącym w poszukiwaniu kogo mógłby pożreć”. Dalej stwierdza on: „Liberalizm i liberalizm katolicki zostały otwarcie potępione przez Piusa IX”. I znowu: „Liberalizm wszelkiego stopnia i wszelkiej postaci został formalnie potępiony - tak dalece, że niezależnie od motywów jego wewnętrznego zła, objęty jest on formalną anatemą Kościoła, wystarczająco ważną dla wszystkich wiernych katolików. Niemożliwe jest, by błąd tak rozpowszechniony i tak radykalny uniknął potępienia”.
„Liberalizm jest grzechem” to przekład i adaptacja książki „Liberalismo es Pescado”, napisanej i wydanej w 1886 r. w Hiszpanii. Czyta się tę książkę jednak tak, jak gdyby napisano ja współcześnie! Zawarte w niej opinie są niestety nawet bardziej aktualne dziś niż wtedy, gdy ukazała się ona po raz pierwszy. Książka ta przedstawia wszystkie odcienie śmiertelnego grzechu liberalizmu, starannie określając, jakimi środkami go zwalczać. Rozbija ona w puch niedorzeczne i nielogiczne myślenie liberalne, którym zarażona jest większość ludzi, w tym także, niestety, większość katolików. W sytuacji, gdy liberalizm triumfuje w naszych czasach prawie powszechnie, można stwierdzić z całym przekonaniem, że żadna z drukowanych dziś książek katolickich nie daje więcej niż „Liberalizm jest grzechem” i żadna nie zasługuje na pilniejszą uwagę z naszej strony!

„Liberalizm jest korzeniem herezji, drzewem zła, w którego gałęziach znajdują pojemne schronienie wszystkie harpie niewiary; jest on dziś złem ponad wszystko co złe. (strona 44)
Teatr, literatura, moralność publiczna i prywatna nasycone są obrzydlistwem i nieczystością. Efekt tego jest nieunikniony: z zepsutego pokolenia z konieczności rodzi się pokolenie rewolucyjne. Liberalizm jest programem naturalistycznym. Wolne myślenie rodzi wolną moralność czyli niemoralność. Odrzuca się ograniczenia i puszcza wodze namiętności. Kto myśli co mu się podoba, ten będzie czynił co mu się podoba.
Liberalizm w płaszczyźnie intelektualnej to rozwiązłość w płaszczyźnie moralnej. Z nieporządku w umyśle rodzi się nieporządek w sercu i odwrotnie. Tak to liberalizm krzewi niemoralność, a niemoralność - liberalizm”. (strona 112)

Spis treści
Z czego rodzi się liberalizm
Co to jest liberalizm
Liberalizm jest grzechem
Jak ciężki jest grzech liberalizmu
Stopnie liberalizmu
Liberalny katolicyzm, czy katolicki liberalizm
Przesłanki wewnętrzne liberalnego katolicyzmu
Potępienie przez Kościół liberalizmu wszelkiej maści
Uroczyste potępienie liberalizmu przez Syllabus
Niby liberalizm i niby nie-liberalizm
Nazwa „liberalizm”
Liberalizm a wolnomyślicielstwo
Czy można być liberałem w dobrej wierze?
Objawy liberalizmu
Liberalizm a roztropność chrześcijańska
Liberalizm a literatura
Liberalizm za miłość bliźniego
Liberalizm a miłość bliźniego w polemikach
Liberalizm a polemiki osobiste
Zastrzeżenia liberałów wobec metod ultramontańskich
„Civilta cattolica” i jej miłość bliźniego w stosunku do liberałów
Sofistyka liberałów a dyplomacja kościelna
Jak katolicy popadają w liberalizm
Stałe przesłanki liberalizmu
Jak bronić się przed liberalizmem
Jak odróżniać dzieła katolickie od liberalnych
Liberalizm a dziennikarstwo
Czy katolicy i liberałowie mogą się kiedykolwiek połączyć?
Złudzenia liberalnych katolików
Liberalizm i autorytet w konkretnych przypadkach
Liberalizm w Ameryce

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Opinie naszych czytelników:
 1. 2005-01-25 - budzik

  Nie czytałem, ale ten skrót wygląda fatalnie. Praca jakiegoś księdza potępiająca wolność wyboru. Wolność, jako wroga "jedynie słusznej" ideologii chrześcijańskiej. Bo przecież dużo lepiej jest jak człowiekowi narzucane jest dane wyznanie, czy jest to zgodne z jego refleksjami, czy też nie. Mieszkasz tu, więc wyznajesz tą religię. Wychyl łeb, a pan ksiądz Salvany nazwie cię grzesznikiem i zarazą! Polecam wszystkim duszącym się w kadzidłach. Niech się uduszą już do końca. Myślący i tak pozostaną myślącymi.

 2. 2005-04-25 - Jorge

  ...również nie czytałem, ale ten opis wydaje mi się niezwykle zachęcający. Wolność wyboru... dobre sobie! Pozostawić człowieka z wolnością wyboru, dać mu możliwość decydowania o tym, co dobre, co złe, i świat zaczyna sie walić! Wzniosłość?, jaka wzniosłość, jest tylko nadęcie - powie "wolnomyśliciel" i "wolmowyborca". Świętość", dobre sobie! - powie ten, kto sam dla siebie jest święty, bo jednostkowy, kreatywny i pożal się Boże, rozsądny. Pełno mamy takich, co sami są wyrocznią dla siebie. Ale czy nie chcą być nią dla innych? Jeszcze jak chcą!!! A są przecież wartości wiecznie ważne, nie zależne od koniunktur i widzimisię. Żeby "człowiek" mogło brzmieć dumnie, musi to znaczyc coś więcej, niż tylko: "zrobię jak mi sie podoba"! Dlaczego nie umiemy wznieść się na wyżyny człowieczeństwa, które musi opierac się na zasadach i wartościach, co długą, znakomitą tradycję mają i mówią, że byc człowiekiem to nie znaczy zaspokajać swoich zachcianek, ale realizować Wzniosłość! nie musi ona być konkretnie kościelna. Niech będzie kulturalna, ludzka, a to znaczy: zobowiązująca! Świat jest miejscem, w którym mamy coś do zrobienia. Coś po swojemu wielkiego, co zbliżyć ma nas do poznania tego, co wielkie już nie tylko "po swojemu". Ech! Pomyśmy czasem, że kadzidło nie jest dla kapłanów, ani nawet dla wiernych nie jest, ale dla Czegoś Niepojętego, czegośmy częścią. Malutcy jesteśmy, ale przez tego sobie uświadomienie możemy wznieść się ponad nas samych. A żeby móc to zrobić, trzeba patrzeć dalej i wyżej, niż na siebie tylko właśnie. Różne są drogi do Boga wiodące i ta kościelna jedną jest z tysięcy. Lecz do każdej z nich trzeba się przygotować. A nie powiedzieć sobie: "idę, a po drodze jak będzie coś nie tak, to zażądam zmian i wygód, bo jak nie, to odsunę się i nie wstąpię". Troska nie na tym polega, by pozwalać na wszystko. Troska polega na tym, by wslazywać kierunek, i gdy kto zbłądzi powiedzieć mu: zastanów się! Nie musisz iść tą drogą co ja, ale skoro i tak zmierzamy w tym samym kierunku - po co się błąkać? Nic dobrego z tego nie wyniknie! Troska na tym także polega, by mówić: "nie idź tam, gdzie niebezpiecznie dla ciebie" i by karcić, gdy na szkodę naraża ktoś całą Wyprawę i innych ciągnie ku Balrogom. I na koniec - konserwatyzm wcale nie musi być zły, podobnie jak liberalizm nie musi być grzechem. Trzeba tylko pamiętać, że hasła liberalne o wiele łatwiej jest wypowiadać, niż o d p o w i e d z i a l n i e realizować. Łatwiej jest także w nie wierzyć, niż je zrozumieć. Pozdrawiam!

 3. 2005-05-08 - budzik

  Tylko, że Pańska sceptyczna opinia jest daleka od skrajnego poglądu prezentowanego w opisie książki.

 4. 2005-05-22 - młoda

  Przeczytałam tą książkę i wydaje mi się być straszna. Może i mówi ona prawdę o czasach liberalizmu w tamtejszej Hiszpanii, ale nie wydaje mi się żeby była aktualna teraz. A poza tym czy liberalizm jest winny wszelkiemu złu na świecie? Ta książka jest strasznie konserwatywna i nie bierze pod uwagę swojej nieomylności.

 5. 2005-11-10 - narcyz

  Niestety od wieków kościół promował ogłupianie zwykłych ludzi, ludzi dobrego serca, serca pełnego wiary. Kościół w liberalizmie widzi wielkie zło i zagrożenie gdyż przede wszystkim liberalizm uczy jednostkę samodzielności i odpowiedzialności za swoje czynny. A klerycy w wiernych wolą widzieć poddanych, bezbronne owieczki którymi można sterować. Liberalizm i wyzwolenie jednostki zabrałby klerowi możliwość manipulowania, bo człowiek liberalny to człowiek wolny, a wolność dla kościoła jest zagrożeniem. To jest moja opinia.

 6. 2008-12-02 - andy

  ksiazka jest rewelacyjna czytalem ja kilka razy. i naucze sie ja na pamiec.

 7. 2013-09-28 - Wojtek

  @narcyz. Zastanawiam się, kto ogłupił ciebie, bo że nie Kościół to już wiemy, nie dałbyś się mu ogłupić. A mimo wszystko jesteś człowiekiem, który ni w ząb nie rozumie słowa pisanego. Książka doskonała, tłumaczy wszystkie obecne problemy, choć pisana II wieki temu.:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)