Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [5]
· [1]
· [3]
· [10]
Polityka nowej Europy. Od Atlantyku do Uralu Dziedzina: Państwo, prawo i ekonomia Autor: Ian Budge, Kenneth Newton i inni Tłumacz: Czesława Zinkiewicz Miejsce i rok wydania: Warszawa 1999 Wydawca: Książka i Wiedza Liczba stron: 504 Wymiary: 16x24 cm ISBN: 83-05-13088-6 Okładka: Twarda Ilustracje: Tak Cena: 38,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Książka o charakterze nowatorskim, przygotowana pod auspicjami Europejskiego Konsorcjum Badań Politycznych, prezentuje nowe spojrzenie na kontynent europejski. Piętnastu naukowców z renomowanych zachodnioeuropejskich i amerykańskich ośrodków badawczych przedstawia w niej w ujęciu porównawczym wyniki swoich badań nad Europą lat dziewięćdziesiątych, traktowaną po upadku komunizmu jako całość. Książka składa się z pięciu części. W częściach pierwszej i drugiej przedmiotem rozważań autorów są takie europejskie problemy, jak: bezpieczeństwo i integracja, konflikty narodowościowe i etniczne, rola mass mediów i grup interesu w systemach politycznych, powstawanie nowych ruchów społecznych. Część trzecia ukazuje europejskie systemy partyjne i wyborcze, rolę prezydenta, tworzenie rządu przez większość parlamentarną (sojusze wyborcze i koalicje rządowe), relacje między parlamentem i rządem oraz między partiami, rządem i biurokracją, problemy samorządu regionalnego i lokalnego, a także rolę sądownictwa. Części czwarta i piąta dotyczą przeobrażeń funkcji państwa opiekuńczego, zarządzania gospodarką oraz przyszłości Europy w kontekście konfliktów etnicznych i napływu emigrantów. Książka o dużych walorach informacyjnych i dydaktycznych, wypełniająca poważną lukę w literaturze o nowej Europie. Pozwala zrozumieć istotę demokracji, funkcjonowanie systemów parlamentarnych i partyjnych oraz budowę społeczeństwa obywatelskiego. Polecana szczególnie studentom nauk politycznych, stosunków międzynarodowych, ekonomii i zarządzania, historii prawa, dziennikarstwa oraz socjologii.
Współautorzy:
Klaus Armingeon, Peter Frank, Hans Keman, Emil Kirchner, Hans-Dieter Klingemann, Stein Kuhnle, R. D. McKinley, Ferdinard Müller-Rommel, Michael Nentwich, Matthew Shugart, Derek Urwin, Michael Waller i Bernhard Wessels.Podziel się swoją opinią o tej książce..