Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
203.567.157 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 605 głosów.
Mowy
Dziedzina: Różności
Autor: Marek Tulliusz Cyceron
Tłumacz: S. Kołodziejczyk, J. Mrukówna, D. Turkowska
Miejsce i rok wydania: Kęty 2003, wyd. II
Wydawca: Antyk
Liczba stron: 192
Wymiary: 15x23 cm
ISBN: 83-88524-75-5
Okładka: Twarda+obwoluta
Ilustracje: Nie
Cena: 28,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
OpisNa początku było Słowo. Słowo Stwórcy posiadające potężną moc tworzenia. Później wypowiadali słowa tylko ludzie. Historia ludzkości jest zapisem upadku wartości słowa, zwłaszcza słowa mówionego. Jeszcze kilka wieków temu: słowo, obietnica, przysięga, posiadały swoją wymierną wartość. Na zobowiązaniu słownym opierano los ludzi, prawa, obowiązki rodowe, zawierano traktaty wojskowe i handlowe. Od danego słowa zależały życie lub śmierć; hańba lub chwała władców i szlachetnie urodzonych dam; wielkość lub upadek państw. Umowy i traktaty pisane były bezwartościowymi kawałkami papieru jeśli nie uzyskały kontrasygnaty słownej ich gwaranta. Za dane słowo nieraz płacono krwią i życiem.
Ludzie czasów współczesnych zatracili odpowiedzialność za słowa, zarówno w życiu prywatnym jak i publicznym. Wolność słowa zamienili w rzekę pustych, bezwartościowych sygnałów, artykułowanych bezmyślnie i bezmyślnie przyjmowanych. Powierzchowność i bylejakość ich życia pogłębia miałki bełkot, który panuje dookoła i który współ głoszą.
Wraz z upadkiem wartości słów zatracił się sens niektórych pojęć, pauperyzacji uległy wartości oparte na słowie takie jak: męstwo (obywatelskie), honor, patriotyzm. Postęp doskonali ludzi technicznie ale zubaża emocjonalnie, moralnie i społecznie. Media używają słów jedynie jako narzędzi, wypranych z wartości i bez najmniejszej odpowiedzialności za skutki ich niewłaściwego zastosowania. Pojęcia prawdy i kłamstwa stały się relatywne.
Doskonałość w manipulowaniu językiem i znaczeniem słów posiedli również politycy, i to zarówno w poprzednim ustroju jak i obecnym. Zamienili komunistyczną nowo-mowę na „demokratyczną retorykę”. Często przecież mówią dużo aby nic nie powiedzieć, słuchacze zaś odczuwają przyjemność kiedy zamilkną. Przy takim podejściu do swojej służby publicznej jakże może być mowa o: męstwie, honorze i patriotyzmie? Lektura mów Cycerona, nazwanego przez jemu współczesnych „ojcem ojczyzny", powinna być obowiązkiem każdego polityka, każdego kto chce zabierać publicznie głos. Cyceron uczy bowiem nie tylko jak mówić mądrze, logicznie i pięknie - uczy przede wszystkim jak za słowo odpowiadać: męstwem, honorem i patriotyzmem.
Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się wznowić, po blisko 40 latach dziewięć mów, jednego z najlepszych mówców starożytnego Rzymu Marka Tulliusza Cycerona. Innym powodem jest również fakt, iż polscy wydawcy z zadziwiającą konsekwencją pomijali, w ostatnich dziesięcioleciach, twórczość Cycerona. Dopiero ostatnie kilka lat przyniosło wydanie przekładów jego dzieł.
Niniejszym tomem, wydawnictwo Antyk pragnie zainicjować wydanie całej serii przekładów twórczości tego największego prozaika starożytnego Rzymu. Oprócz mów, Cyceron był autorem pism filozoficznych oraz pokaźnego zbioru listów. Traktaty były zazwyczaj kompilacjami myśli starożytnych Greków oraz jego rzymskich nauczycieli. Przebijała w nich jego błyskotliwa inteligencja oraz niewątpliwy talent literacki. Stanowiły jednak dodatek do zapożyczonych i eklektycznie ułożonych mądrości poprzedników. Listy zaś stanowią w jego twórczości bardzo subiektywny rodzaj ekspresji literackiej. Wartość ich polega głównie na ukazaniu samej osoby autora oraz epoki, w której żył.
Mowy stanowią w życiorysie Marka Tuliusza, najbardziej twórczą dziedzinę jego aktywności publicznej. Dzięki zdolnościom retorycznym zrobił karierę polityczną, zyskał miano obrońcy chylącej się ku upadkowi republiki w Rzymie oraz sprawnego i prawego adwokata. Mowy przyniosły mu ponadczasową sławę wielkiego męża stanu, mędrca i obywatela.
Od wydawcy

Podziel się swoją opinią o tej książce..


:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)