Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.067.356 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 157 głosów.
CZAS. Niedokończona rewolucja Einsteina
Dziedzina: Nauka i technika
Autor: Paul Davies
Tłumacz: Leszek Kallas
Seria: Na Ścieżkach Nauki
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2002
Wydawca: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 334
Wymiary: 14x20 cm
ISBN: 83-7255-070-0
Okładka: Miękka
Ilustracje: Tak
Cena: 29,90 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
OpisJest to już druga napisana przeze mnie książka poświęcona zagadnieniu czasu. Pierwsza, opublikowana w 1974 roku, przeznaczona była dla zawodowych fizyków. Od dawna pragnąłem napisać inną książkę na ten sam temat, skierowaną do szerszego kręgu czytelników, lecz jakoś nigdy nie mogłem znaleźć na to czasu. W końcu jednak udało mi się zrealizować mój zamiar.
Fascynacja czasem jest równie stara jak ludzka myśl. Najwcześniejsze świadectwa utrwalone na piśmie obrazują niepokój i zamęt wokół natury czasu. Spora część greckiej filozofii stanowiła próbę wyjaśnienia pojęcia wieczności przeciwstawionej temu, co ulotne. Zagadnienie czasu jest centralne dla wszystkich religii świata i przez stulecia było źródłem wielu doktrynalnych sporów.
Chociaż czas jako wielkość mierzalna pojawił się w nauce dzięki pracom Galileusza i Newtona, dopiero w naszym stuleciu stał się jako taki zagadnieniem naukowym. Postęp ten jest w głównej mierze zasługą Alberta Einsteina. Opowieść o czasie w XX wieku to przede wszystkim historia czasu Einsteina. Niemniej chociaż w książce tej podałem niezbędne informacje biograficzne, z pewnością nie jest ona biografią Einsteina; skądinąd wiele ich ukazało się od stulecia jego urodzin w 1979 roku. Nie miałem również zamiaru napisać wyczerpującej monografii na temat czasu. Zamiast tego wybrałem pewne zagadnienia, które sam uważam za szczególnie intrygujące lub tajemnicze, i użyłem ich do przedstawienia ogólnych praw rządzących czasem w postaci, w jakiej znamy je obecnie.
Wprawdzie teoria względności Einsteina liczy sobie już prawie sto lat, ale wciąż jej nieco dziwne przewidywania nie są powszechnie znane. Nieodmiennie wprawiały one ludzi w zachwyt, strach i zakłopotanie. Duża część książki poświęcona jest prezentacji najbardziej bezpośrednich konsekwencji teorii względności, lecz ogólna konkluzja, do której dochodzę, brzmi: wciąż nie mamy - i daleko nam do tego - pojęcia o czasie. Prace Einsteina wywołały rewolucję w naszych poglądach na czas, jej skutki jednak nie stały dotychczas w pełni przemyślane. Wiele fragmentów tej względności przypomina nieznaną krainę, a zagadnienia o kluczowym znaczeniu, jak na przykład możliwość odbywania podróży w czasie, dopiero niedawno wzbudziły zainteresowanie uczonych. Występują również poważne problemy, które wskazują na tkwiące głęboko w teorii ograniczenia, takie jak rozbieżności dotyczące wieku Wszechświata i przeszkody na drodze do unifikacji teorii Einsteina z fizyką kwantową. Większym zmartwieniem jest może fakt, że czas Einsteina z pewnością nie odpowiada naszemu ludzkiemu doświadczeniu. Przekonuje mnie to, że musimy wprawdzie korzystać z koncepcji Einsteina, ale również posuwać się naprzód. Ortodoksyjne pojęcie czasu przysparza nam kłopotów i wikła nas w kłębowisko zagadek i paradoksów. Moim zdaniem czas Einsteina nie wystarczy, by w pełni wytłumaczyć naturę fizycznego Wszechświata i naszą jego percepcję.
Okazało się, że wyniki naukowych badań czasu niepokoją, powodują dezorientację, zaskakują, a nawet mogą wręcz zamroczyć. Książkę niniejszą napisałem dla Czytelnika, który nie posiada żadnego przygotowania matematycznego czy fizycznego. Użycie technicznego żargonu ograniczyłem do minimum, a wartości liczbowe podałem jedynie tam, gdzie było to absolutnie konieczne. Nie można jednak zaprzeczyć, że omawiana dziedzina jest skomplikowana i niewątpliwie stanowi wyzwanie intelektualne. Aby nieco złagodzić trudności, uciekłem się do znanego chwytu, polegającego na wprowadzeniu wyimaginowanego interlokutora, sceptyka, który, jak sądzę, będzie czasem wyrażał zastrzeżenia samego Czytelnika. Niewykluczone, że pomimo to po przeczytaniu książki Czytelnik będzie miał jeszcze więcej wątpliwości niż przedtem. Nic dziwnego, skoro taki sam los spotkał i mnie po jej napisaniu.
Paul Davies

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Opinie naszych czytelników:
  1. 2006-08-12 - zgraja1@wp.pl

    paul davies ma więcej pytań niż odpowiedzi na temat, o którym pisał. nie znam jego książki. pytanie mam jedno; 'zna ktoś link do autora?'. bo znam te odpowiedzi. wzór też. [nie odpowiadam na bzdety.]:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)