Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [5]
· [1]
· [3]
· [10]
System przyrody czyli Prawa świata fizycznego i moralnego Dziedzina: Filozofia Antykwariat (stan: 0 sztuk)Autor: Paul-Henri D'Holbach Tłumacz: Klemens Szaniawski Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii Miejsce i rok wydania: Kraków 1957 Wydawca: Państwowe Wydawnictwo Naukowe Liczba stron: 450 Wymiary: 13x19 cm Okładka: Twarda Ilustracje: Tak Cena: 34,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis (...) Wedle więc stanowiska reprezentowanego w Systemie przyrody wszelkie, najbardziej nawet złożone zjawiska mogą być wytłumaczone przez sprowadzenie ich do odpowiednich ruchów cząstek materii. Jest to reguła bezwyjątkowa, obejmuje więc w szczególności zjawiska tak skomplikowane, jak funkcjonowanie organizmów zwierzęcych oraz życie psychiczne człowieka. Doświadczenie pokazuje, że „zarówno w nas samych, jak i we wszystkich działających na nas przedmiotach nie ma nic poza materią obdarzoną rozmaitymi własnościami i różnorodnie powiązaną”. Konsekwencją tego poglądu jest odrzucenie pojęcia duszy jako niematerialnego substratu przeżyć psychicznych. A skoro życie psychiczne człowieka jest jedynie funkcją procesów zachodzących w jego organizmie, przeto kres biologicznej egzystencji człowieka jest zarazem końcem wszelkich jego doznań. Tym samym upada dogmat nieśmiertelności duszy.
Następnym istotnym elementem filozofii Holdbacha jest determinizm. Każde zdarzenie jest w zupełności wyznaczone przyczynowościowo przez jakiś wcześniejszy zespół zdarzeń. W tym sensie wszystko, cokolwiek się dzieje, jest konieczne, ponieważ zdeterminowane zostało przez wcześniejszy stan rzeczy – ze względu na nieodmienne i obiektywne, tzn. niezależne od czyjegokolwiek zrządzenia, prawa przyrody. Jeżeli nie zdołaliśmy wykryć przyczyny jakiegoś zjawiska, to fakt ten świadczy jedynie o słabości naszej wiedzy, ale bynajmniej nie dowodzi, że naruszona została w danym wypadku zasada powszechnej przyczynowości. (...)
Z PrzedmowyPodziel się swoją opinią o tej książce..