Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [5]
· [1]
· [3]
· [10]
Myśli Dziedzina: Światopogląd Antykwariat (stan: 0 sztuk)Autor: Seneka Tłumacz: Stanisław Stabryła Miejsce i rok wydania: Kraków 1987 Wydawca: Wydawnictwo Literackie Liczba stron: 670 Wymiary: 12x17 cm ISBN: 83-08-01120-9 Okładka: Twarda+obwoluta Ilustracje: Nie Cena: 32,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Jeżeli któryś z myślicieli antycznych symbolizował dla późniejszych stuleci starożytną mądrość życiową, ową veterum sapientia, i jeśli któryś z nich może ją do pewnego stopnia symbolizować dla nas, to przede wszystkim Seneka. Nie idzie tu jedynie o to, że myśl filozoficzna Seneki wywarła na piśmiennictwo średniowiecznej i renesansowej Europy, że nie było wówczas i że nie ma jeszcze nadal poważniejszej biblioteki humanistycznej, w której zabrakłoby dzieł Seneki, lecz może przede wszystkim o swojego rodzaju nimb, jakim przez wiele wieków otaczano postać rzymskiego filozofa, nimb wszechstronnej wiedzy o życiu, nimb uczoności i powagi.
Kim był ów rzymski filozof, którego u schyłku starożytności największe autorytety Kościoła uznały nie tylko za chrześcijanina, ale wręcz za świętego? Jakim dziełom zawdzięczał swą sławę mędrca, która przez blisko dwa tysiące lat, aż po dzień dzisiejszy, opromienia jego imię?
Lucjusz Anneusz Seneka (4 p. n. e. – 65), filozof – stoik, głosiciel i wyznawca heroicznej etyki, którą nie zawsze praktykował – ale potwierdził swoją śmiercią przez otwarcie żył – wychowawca Nerona, który nie przyniósł chluby swemu nauczycielowi, był przede wszystkim wielkim artystą słowa. Jako artystę przekonują go sobie stulecia i jego sztuką utrwalone wzniosłe nauki moralne. Ogromne bogactwo słów, umiejętność wyrażania myśli najbardziej trudnych, niezwykła syntetyczność stylu przy zachowaniu całego dostojeństwa, powagi i subtelności, zdolność posługiwania się najbardziej wyszukanymi środkami artystycznymi prozy i poezji, absolutna celność wyrażeń (...) - oto niektóre zalety jego pisarstwa. Krytycy umieli się doszukać w języku i stylu Seneki skłonności do przesadnego patosu, umieli ujawnić jego dziwactwa, manieryzm i pogoń za efektami formalnymi. Ale z tymi wszystkimi wadami i zaletami styl Seneki jest zjawiskiem wyjątkowym i niepowtarzalnym w literaturze świata, zjawiskiem, które olśniewa i drażni, zniechęca i zachwyca czytelników jego dzieł od prawie dwóch tysięcy lat.
Z PrzedmowyPodziel się swoją opinią o tej książce..