Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.266.474 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 426 głosów.
Na początku był seks. Prehistoryczne źródła nowoczesnej seksualności
Dziedzina: Nauki o zachowaniu i mózgu
Autor: Cacilda Jethá, Christopher Ryan
Tłumacz: Monika Betley
Tytuł oryginału: Sex at Dawn: The Prehistoric Origins of Modern Sexuality
Miejsce i rok wydania: 21 marca 2012
Wydawca: Czarna Owca
Liczba stron: 400
Wymiary: 15x23 cm
ISBN: 978-83-7554-320-9
Okładka: Miękka
Ilustracje: Tak
Cena: 49,90 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
OpisNa początku był seks przedstawia rewolucyjne spojrzenie na to, dlaczego żyjemy i kochamy tak, a nie inaczej.

Od czasów Darwina wpajano nam, że monogamia jest naturalna dla naszego gatunku. Nauka, instytucje religijne i kulturowe utrzymywały, że mężczyźni i kobiety mogą czuć się bezpiecznie w zalegalizowanych związkach, ponieważ mąż zapewnia kobiecie ochronę i byt, a żona odwdzięcza mu się płodnością i wiernością. Jednak ta teoria nie sprawdza się w dzisiejszych czasach. Śluby zawiera się coraz rzadziej, seks pozamałżeński i spadek wzajemnego pożądania dotykają nawet pozornie dobre małżeństwa, rośnie liczba rozwodów. Jak pogodzić z rzeczywistością tę dawno przyjętą teorię? Według myślicieli Christophera Ryana i Cacildy Jethy to niemożliwe. Obalają oni niemal wszystko, co wiemy o seksie, i przedstawiają odważne alternatywne wyjaśnienie. Splatając zbieżne, często zapomniane dowody, których dostarczają różne dziedziny nauki, pokazują, jak bardzo teza o ludzkiej skłonności do monogamii nie przystaje do rzeczywistości. Zastanawiają się, dlaczego tak trudno być wiernym i dlaczego seksualna namiętność zanika nawet wtedy, gdy miłość rozkwita. Dlaczego wielu mężczyzn w średnim wieku ryzykuje krótkotrwałe romanse z młodymi kobietami, dlaczego homoseksualizm nie zanika, na przekór logice standardowego podejścia do ewolucji, co o prehistorycznych korzeniach współczesnej seksualności mówią nam nasze ciała.

Jedna z najbardziej oryginalnych książek, jakie czytałem w ciągu minionych lat. Autorzy wykazują się zarówno erudycją, jak i wyjątkowym poczuciem humoru. Ryan i Jethá prześlizgują się bez wysiłku przez miliony lat, od prehistorycznej Afryki do współczesnej sypialni, prezentując najnowsze badania w sposób jasny i dowcipny.
Tony Perrottet, autor Napoleon's Privates

„Na początku był seks” to książka, która przewartościowuje nasze podejście do początków i natury ludzkiej seksualności. Przekonująca i oparta na szeroko zakrojonych badaniach interdyscyplinarnych... pełna humoru, pasji i zrozumienia.
Stanley Krippner, profesor psychologii na Saybrook University

Christopher Ryan – literaturoznawca, psycholog. Przez 20 lat podróżował po świecie i podejmował się nietuzinkowych zajęć (m.in. patroszył pstrągi na Alasce, uczył angielskiego prostytutki w Bangkoku i samoobrony działaczy politycznych w Meksyku). Wielokulturowe doświadczenie wykorzystał w pracy naukowej. Jego rozprawa doktorska dotyczy prehistorycznych korzeni ludzkiej seksualności i powstała pod kierunkiem światowej sławy psychologa, Stanleya Krippnera.

Cacilda Jethá – psychiatra w Hospital San Joan de Déu. Ma twarz Hinduski, wykształcenie Europejki i duszę Afrykanki. Urodziła się w Mozambiku w rodzinie Hindusów. Jako młoda dziewczyna wyjechała do Portugalii, gdzie zdobyła wykształcenie medyczne. Pod koniec lat 80. wróciła do Mozambiku i tam jako jedyna lekarka na rozległym wiejskim obszarze przez 7 lat leczyła 50 tys. ludzi. Powadziła również badania nad zrachowaniami seksualnymi mieszkańców wiejskich terenów Mozambiku. Badania te miały na celu opracowanie skuteczniejszych metod zapobiegania AIDS.

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Opinie naszych czytelników:
  1. 2012-05-04 - andau

    Książki tej nie powinni czytać młodzi, zakochani, tuż po ślubie. Książkę tę powinni przeczytać katoliccy wielbiciele słów "i że cię nie opuszczę aż do śmierci". Jak się okazuje bowiem, standardy watykańskie w dziedzinie moralności seksualnej spełniają jedynie gibony: są monogamiczne, uprawiają seks wyłącznie w celach reprodukcyjnych, stosunek jest krótki i bez widocznej przyjemności. Na antypodach są szympansy bonobo: wszystkie sypiają ze wszystkimi, często, głównie dla przyjemności. Zdaniem autorów najbliżsi ewolucyjnie są nam właśnie bonobo. Monogamia jest zatem zjawiskiem kulturowym, która pojawiła się wraz z rolnictwem (kwestia ojcostwa i przekazania we właściwe ręce uprawianego pola, co było nieistotne w kulturach zbieracko-łowieckich). Swobodne, akceptowane przez społeczność, podejście do seksu, nie tylko eliminuje niszczące emocje, jak zazdrość, nie tylko zapobiega niszczącej małżeństwo nudzie, ale też niweluje agresję i przyczynia się do pokoju społecznego. Autorzy sprzeciwiają się i idealizowaniu monogamii, i widzeniu w kobiecie istoty podchodzącej do seksu z dystansem (to nie tylko zdanie chrześcijaństwa, ale też i Darwina) nieodróżniającej seksu od miłości. Strony poświęcone kobiecej seksualności są z jednej strony fascynujące, z drugiej jednak strony, dla (tu pojadę po bandzie) białego, heteroseksualnego faceta, dla którego zdrada partnerki, jest wprawdzie czymś okropnym, ale jednak przypadkowym i jednostkowym ("puściła się zdzira"), są dołujące par excellence i nie pozostawiają żadnych złudzeń. To żaden skok w bok, żaden grzech - to ewolucyjna konieczność, której one nie zwalczą, no bo jak. Faceci też, rzecz jasna. Książka napisana ze swadą i poczuciem humoru (stwierdzenie, że Julia Roberts ma uśmiech szeroki jak Teksas, jest cudowne, prawda?). Niestety, rozczarowuje zakończenie książki. Po wielu stronach błyskotliwej analizy nienasyconości seksualnej kobiety, w roli tego złego, który rozwala związek małżeński, pojawia się przykład faceta, rola kobiety ogranicza się do wystawienia jego walizek za drzwi. Dziwna niekonsekwencja. Nie ma też odpowiedzi, co dalej z monogamicznym małżeństwem, kompletnie nieprzystawalnym do męskich i kobiecych potrzeb ukształtowanych przez ewolucję. Może w ogóle jej nie ma? Chciałbym doczekać solidnej polemiki z tezami książki. Co na nią powiedzą antropolodzy, biolodzy, seksuolodzy? Oczywiście się nie doczekam. Ważniejszy jest smoleński wrak.


Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:
Na początku był seks. Prehistoryczne źródła nowoczesnej seksualności

:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)