Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Cmentarz w Pradze - audiobook Dziedzina: Powieści i powiastki Autor: Umberto Eco Inne pozycje autora (3) | O autorze Tłumacz: Krzysztof Żaboklicki Miejsce i rok wydania: 2011 Wydawca: Noir sur Blanc ISBN: 978-83-7392-367-6 Okładka: Twarda Ilustracje: Nie Cena: 44,90 zł (bez rabatów)
Opis Czyta: Jarosław Gajewski
format mp3, 2 płyty 15h
Cmentarz w Pradze to powieść kryminalno-szpiegowska, której akcja rozgrywa się w XIX wieku. Umberto Eco przedstawia w niej genezę okrytych złą sławą tzw. Protokołów Mędrców Syjonu, które stanowiły dla Hitlera jedno ze źródeł jego obłąkańczej idei zagłady Żydów i były elementem nazistowskiej propagandy. Autor podkreśla, że oprócz głównego bohatera wszystkie postacie w książce są autentyczne. Cmentarz w Pradze ukazał się 30 lat po Imieniu róży - debiutanckiej powieści profesora semiotyki.
Jej bohaterem jest Simone Simonini, cyniczny fałszerz świadczący usługi wywiadom wielu krajów. Obsesyjny antysemita. Nienawidzi również jezuitów, masonów i...kobiet. Jak czytamy w artykule Joanny Marii Berent w tygodniku „Polityka”, Simonini „mieszka w Paryżu, ale jego działalność sięga znacznie dalej, a jego pokrętne ścieżki krzyżują się z historycznymi zakrętami i postaciami. (…) Niby Simonini to pionek, ale za sprawą tego pionka możemy śledzić ruchy figur na potężnej szachownicy. Eco rekonstruuje z detalami scenę polityczną drugiej połowy XIX w., opowiada o ruchach zjednoczeniowych, rozruchach i rewoltach. O narodzinach wielkich państw zachodnich”.
Eco opisuje jego historię odwołując się do najlepszych wzorów XIX-wiecznej powieści przygodowej - mamy więc wartką akcję (fałszerstwa, spiski i zamachy), ciekawą intrygę o zaskakującym rozwiązaniu, a wszystko opowiedziane barwnym, potoczystym językiem.
Powieść rozpala wyobraźnię, wciągając jednocześnie czytelnika w korowód postaci i wydarzeń, smakowitych, często pikantnych szczegółów.
"Corriere della sera"
Eco twierdzi, że chciał opisać historię XIX wieku, lecz miejscami wydaje się, że pisze o ludziach nam współczesnych, którzy codziennie pojawiają się na ekranach naszych telewizorów.
"Corriere dell'arte"Podziel się swoją opinią o tej książce.. Opinie naszych czytelników: 2013-01-30 - Jacek (San Diego, CA) Gorąco polecam! Jako ciekawostka - doskonale sprawdza się podczas leśnych spacerów/grzybobrania.
Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:Życie intymne protokologii