Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [5]
· [1]
· [3]
· [10]
50 wielkich mitów psychologii popularnej. Półprawdy, ćwierćprawdy i kompletne bzdury Dziedzina: Nauki o zachowaniu i mózgu Autor: Scott O. Lilienfeld, Steven Jay Lynn, John Ruscio, Barry L. Beyerstein Tytuł oryginału: 50 great myths of popular psychology Miejsce i rok wydania: Luty 2011 Wydawca: CiS Liczba stron: 360 Wymiary: 14x20 cm ISBN: 978-83-61710-03-5 Okładka: Miękka Ilustracje: Tak Cena: 39,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Człowiek używa zaledwie dziesięciu procent swojego mózgu, przeciwieństwa się przyciągają, chcieć to móc, z raka można wyleczyć się samemu, wykrywacz kłamstw zawsze wskaże oszusta, człowiek zahipnotyzowany zrobi wszystko, co mu się każe, i przypomni sobie wszystkie złe rzeczy, jakie zdarzyły mu się w życiu, można się nauczyć obcego języka przez sen, mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus (i do tego bez przerwy gadają)...
Każdy z nas zna setki takich "psychologicznych prawd" i każdy z nas nieustannie się z nimi styka. W kinie, w telewizji, w setkach książek, audycji radiowych i artykułów prasowych nieustannie karmieni jesteśmy psychologiczną mitologią, a sądząc z tego, że taka "poppsychologia" regularnie - i to na całym świecie - trafia na listy bestsellerów, to bardzo chcemy takiej karmy. Jest tylko jeden "drobny" problem: większość tej "wiedzy" nie ma nic wspólnego z tym, co współczesna psychologia naukowa wie już o ludzkich postawach, zachowaniach, motywacjach, emocjach i osobowości.
Scott O. Lilienfeld, Steven Jay Lynn, John Ruscio, Barry L. Beyerstein, autorzy książki 50 wielkich mitów współczesnej psychologii popularnej , to wykładowcy i profesorowie renomowanych amerykańskich uczelni. Dla kogoś, kto tak jak oni zajmuje się psychologią zawodowo i wykształcił już kilka pokoleń psychologów, kariera mitów tworzonych przez przemysł psychologii popularnej stanowi poważny problem i to nie tylko dlatego, że dominujące w kulturze masowej mity i stereotypy w większości albo są fałszywe, albo odwołują się do dawno zarzuconych teorii i koncepcji. Gorzej, że część z tych mitów jest po prostu szkodliwa!
Skąd się biorą psychologiczne mity i dlaczego niektóre z nich są groźne, jak nie dać się uwieść poppsychologii i dlaczego w psychologii fakty są zwykle znacznie ciekawsze od fikcji – na te pytania odpowiada 50 wielkich mitów współczesnej psychologii popularnej .
Książka objęta patronatem Racjonalista.pl Fragment lub streszczenie "W moim oryginalnym wydaniu książki, która liczy 332 strony aż 66 stron to bibliografia. To daje dokładnie 1,32 strony bibliografii na każdy mit! A pamiętajmy, że to książka popularnonaukowa. Świadczy to o bezwzględnej rzetelności autorów Mitów . Z rzetelnością tą miałem okazję obcować, a raczej jej doświadczać, bo tak się składa, że Scott Lilienfeld jest redaktorem The Scientific Review od Mental Health Practice, do którego pisałem dwa artykuły. Żadne dwuznaczne sformułowanie, żadne twierdzenie bez pokrycia, jakakolwiek wątpliwa kwestia nie ma prawa egzystencji. Jeśli nie Lilienfeld, to jego zespół i recenzenci wytropią w tekście każdą niespójność, wytkną i zażądają danych i wskazania źródeł. W stosunku do siebie są równie, jeśli nie bardziej nawet, wymagający. Za rzetelność pracy można ręczyć. Lektura obowiązkowa!"
dr Tomasz Witkowski , autor Zakazanej psychologii . Czytaj całą recenzję... Podziel się swoją opinią o tej książce.. Opinie naszych czytelników: 2011-02-10 - alicjah Chętnie przeczytam tę książkę. Opinia Tomasz Witkowskiego jest dla mnie jak najbardziej miarodajna, bo miałam okazję zaprosić go na swoja uczelnię i posłuchać jak sam walczy z psychościemą.
A ostrożność i sceptycyzm są zalecane wobec każdej dziedziny życia, nie tylko psychologii, ale choćby polityki... Powinno odnościć sie to przede wszystkim do używania kwantyfikatowów dużych. Nic nie dzieje się zawsze, nigdy etc...