Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.150.525 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 167 głosów.
Mit polski. Zadruga
Dziedzina: Światopogląd
Autor: Antoni Wacyk
Inne pozycje autora (4) | O autorze
Seria: Zadruga
Wydawca: Toporzeł
Liczba stron: 144
Wymiary: A5 cm
ISBN: 83-85559-14-0
Okładka: Miękka
Ilustracje: Nie
Cena: 12,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
OpisZ katolicyzmem szła w parze ciemnota. Już za Władysława IV wśród kartografów i inżynierów wojskowych nie było ani jednego katolika, lecz sami różnowiercy. Pastwą bigoterii padły zdobycze humanizmu: jeszcze w XVI wieku radził polemista katolicki Solikowski popalić "marności Jowiszowe, Marsy z Wenerami". Toteż niszczono je za przykładem marszałka Wolskiego, który na łożu śmierci kazał spalić swą galerię obrazów włoskich, największą chyba w ówczesnej Polsce.
Zainteresowania społeczeństwa planowo i konsekwentnie sterowane były w zgoła innym kierunku. "Czy Chrystus, siedzący na ośle, jest częścią osła, czy też osioł częścią Chrystusa?" - problem ten rozważał w roku 1731 autor traktatu filozoficznego, jezuita, profesor uniwersytetu krakowskiego.

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Opinie naszych czytelników:
  1. 2008-09-19 - absalom

    Chciałam zauważyć, że A. Wacyk i Zadruga nie ma nic wspólnego z racjonalnością. To polski odłam pre-nazistowskiego volkizmu, w naszym kraju odwołujący się do tradycji pogańskiej przeszłości Słowian (mocno zmitologizowanej). Posługuje się nazistowską symboliką - stylizowaną swastyką (czyli "świaszczyca", niby znak starosłowiański), gestem "heil hitler" (tym razem - nie "5 piw", ale "pozdrowienie rzymskie"). Była rasistowska i antysemicka. Jej antyklerykalizm był pochodną antysemityzmu - potępiała całą tradycję judeo-chrześcijańską. Została odtworzona i dziś, współpracuje z Narodowym Odrodzeniem Polski. Bardzo proszę, nie propagujcie Zadrugi na swojej stronie, jeśli chcecie być naprawdę racjonalni, a nie tylko antykatoliccy.

  2. 2010-07-21 - Paprocki

    Też mnie zadziwiło, gdy czytałem książkę Wacyka "Dzieje Bezdziejów" i doczytałem się, że jest on nacjonalistą. Później doszukałem się, jak to możliwe, i w innej książce napisał, iż rozumie go zupełnie inaczej, niż sposób, w jaki kojarzymy zazwyczaj nacjonalizm. Sam co prawda raczej nie jestem nacjonalistą w żadnym znaczeniu tego słowa, prędzej już mi do kosmopolity, ponieważ cenię sobie humanizm, a postawa patriotyczna powinna być chyba postawą pragmatyczną. Mimo to, z wielkim zaciekawieniem czytałem wspomnianą książkę- ciekawa, klarowna, rzetelna argumentacja, trochę logicznej filozofii, ale także masa konkretnych faktów. Nie znalazłem u Wacyka antysemityzmu, a raczej antyjudaizm, czym można wytłumaczyć również postawę antykatolicką, lecz tylko wtedy, gdy zrozumiemy że Wacyk przebywał długo za granicą i m.in. dzięki temu był o wiele bardziej obiektywny. Racjonalista.pl o ile mi wiadomo, nie propaguje jedynie książek ludzi o jednolitym kręgosłupie ideowym, można tu wszak znaleźć nawet książki duchownych. Wacyka natomiast nie należy potępiać tylko z tego powodu, iż komuś symbolika się źle skojarzy, lub doszuka się ktoś antysemityzmu. NAWET JEŚLI, Wacyk był tylko człowiekiem- jego wiele spostrzeżeń może być szalenie trafnych, lecz nie ma obowiązku zgadzać się z nim w każdej sprawie. Nie jest wyrocznią i nikt nią nie jest. Pozdrawiam.

  3. 2010-11-29 - Violento

    Powyższa recenzja (absalom) jest stronnicza i KŁAMLIWA. Stachniuk był przeciwnikiem faszyzmu i nazizmu, o czym pisze w ksiażce "Zagadnienie totalizmu". Zadruga nie posługuje się symboliką nazistowską, tylko naziści zawłaszczyli sobie symbolikę indoeuropejską. Świaszczyca to starożytny symbol solarny. Swastyki są również na posągach Buddy - czy to znaczy że Budda był nazistą? Jej antyklerykalizm był pochodną antyjudeochrześcijaństwa - tak, ale nie jest to równoznaczne z antysemityzmem. Z książki Wacyka "Na pohybel katolictwu", cytuję: "Jestem z całym uznaniem dla potomków Abrahama - Żydów. Jest to naród dzielny i w pełni zasługuje an niepodległe własne państwo" [Toporzeł, str. 37]. "Została odtworzona i dziś, współpracuje z Narodowym Odrodzeniem Polski." Nie należy utożsamiać przedwojennej Zadrugi z obecną NS Zadrugą. Równie dobrze można utożsamić Nietzschego z Nazistami. To prawda - NS Zadruga współpracuje z NOP-em, co właśnie świadczy o tym, że NS Zadruga z Zadrugą przedwojenną ma naprawdę mało wspólnego.:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)