Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.027.703 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 154 głosów.
Ryt Francuski: od alchemii do racjonalizmu
Dziedzina: Wolnomularstwo (masoneria)
Autor: Karol Wojciechowski
Miejsce i rok wydania: Wrocław 2009
Wydawca: racjonalista.pl / wolnomularstwo.pl
Liczba stron: 140
Wymiary: 14,5x21 cm
ISBN: 978-83-924-370-6-2
Okładka: Miękka
Ilustracje: Tak
Cena: 17,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
OpisSiła wolnomularzy tkwi w jedności i we wspólnocie, których wyrazem jest pomoc wzajemna. Budulcem i kodem masońskiej wspólnoty jest określony ryt (system).
Ryt to nie tylko sposób zachowania wolnomularzy w loży, ale i filozofia masonerii. Ryt Nowoczesny zachęca adeptów do poszanowania wolnej myśli, działania na rzecz społecznego i gospodarczego dobrobytu obywateli. Jego cechy humanistyczne stawiają go w opozycji wobec religijnych trendów niektórych rytów. Nie patrzy on na wolnomularstwo jako zakon mistyczny. Poszukiwanie prawdy i przemijalność, to naczelne jego przesłanie. Jego celem będzie pomoc w analizie, mistrzostwo w syntezie, ewolucja i proces racjonalny. Zgłębiając tajemnice rytu, wkraczamy na grunt odmienny od tego, po którym kroczy główny nurt wolnomularstwa na świecie: wchodzimy na ścieżkę spekulacji intelektualnych, humanizmu, syntezy duchowości i racjonalizmu - od łagodnych aż do skrajnych form. Był on w opinii niektórych czymś w rodzaju „polemiki racjonalistycznych masonów z mistycznym wolnomularstwem sprzed Rewolucji” (Pierre Chevalier).

„Ryt napisany w duchu wieku Oświecenia – Światła Wyboru, tolerancji, Światła Wolności Sumienia i solidarności międzyludzkiej. Ryt spójny, postępowy, federacyjny, demokratyczny, wolny i niezależny, otwarty i bez ekskluzywizmów” – tak podsumowuje odrodzony Ryt Francuski Wielki Czcigodny Wielkiej Kapituły Generalnej WWF Jacques Plumet, po czym dodaje jeszcze, że: „Należy odnaleźć te idee i ducha. Te idee, które swój początek biorą w budowie katedr, a w dobie współczesnej służyć będą budowie Republiki Przyszłości.

Ryt Francuski przeżywa obecnie renesans, zwłaszcza w łonie masonerii liberalnej, choć sam nie ogranicza się do tego środowiska.

 • V Porządek Rytu Francuskiego obudzony niedawno po niemal 200 latach od uśpienia, jest w zasadzie niezależny od Wielkiego Wschodu. Organizacja ta ma za zadanie rozwój wolnomularstwa laickiego na całym świecie.
 • Ryt Francuski a Katedry Przyszłości
 • Ryt doskonalenia społecznego
 • Żyć oznacza zmieniać, a zmieniać oznacza tworzenie bezustannych zmian. Jakie zmiany proponują wolnomularze?
 • Czy masoni popierają rząd światowy? Czy dzisiejsze utopie staną się jutrzejszą rzeczywistością?
 • Czemu służyć miała próba rozgrzanego żelaza?
 • Jaką rolę pełni Laboratorium Idei V Porządku?
 • Za co odpowiada Laboratorium Etyki?

Karol Wojciechowski jest byłym członkiem Wielkiego Wschodu Polski oraz redaktorem Wirtualnego Wschodu Wolnomularskiego. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji o tematyce wolnomularskiej.

Publikacja wydana pod patronatem czasopisma wolnomularskiego ARS REGIA

Rabaty
Przy zamówieniu obu książek Karola Wojciechowskiego (nowa: Bitwa o Sztukę Królewską. Traktat o masonerii i regularności), na niniejszy tytuł przysługuje 15% rabatu (uwaga: rabaty się nie kumulują).

Więcej informacji..

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Opinie naszych czytelników:
 1. 2009-11-05 - Marcin

  Fantastyczna lektura. Jeśli miałbym mieć jedyną tylko uwagę, to proszę o więcej literatury polskojęzycznej w wiadomym temacie

 2. 2009-11-19 - Michał po lekturze książki

  Forma książki: Książka jest napisana bardzo ładnym językiem, Autor dołożył starań, aby zdania książki były gładkie a czytanie dla czytelnika aktem płynnym i efekt jest znakomity: można spokojnie skupić się na treści książki, nie będąc w żadnej sekundzie wybijanym z rytmu słowa przez jakikolwiek dysonans - wręcz przeciwnie, płynie się przez książkę dość swobodnie i jest to jej duży atut. Struktura książki jest przejrzysta i nawet po przeczytaniu łatwo w niej odnaleźć raz jeszcze ważne informacje, mimo iż jest to pozycja napisana z dużym polotem i jak najdalsza od form encyklopedycznych. Treść książki: Pan Karol Wojciechowski jest Autorem uznanym, chociażby przez wzgląd na znakomite i jakże liczne publikacje serwisu WWW (www.wolnomularstwo.pl), jest to erudyta wolnomularski w każdym calu, jednakże jego wiedza nie ogranicza się do litery, a sięga głęboko w duszę materii. Jest to książka Profesora w swej dziedzinie, szczególnie w jej początkowej części, gdzie jest spora kumulacja informacji historycznych. Sądzę, że sprawi ona wielką przyjemność nie tylko tzw. profanom, dla których może być trudna, ale zgaduję śmiało, że będzie miłą lekturą dla adeptów sztuki królewskiej różnych rytów, i sądzę że przede wszystkim do nich powinna być adresowana jako przyczynek do szerszej dyskusji. Także nad treścią rytuału i jego ładunkiem filozoficznym. Nie znaczy to, że nie może być czytana przez osoby nie mające z wolnomularstwem czynnego związku - jestem pewien, że może i powinna, szczególnie jako pierwsza i już od razu tak znakomita pozycja o Rycie Francuskim w języku polskim, lecz wydaje mi sie przy tym, iż osobom o sporej wiedzy rytualno-filozoficznej książka ta sprawi dodatkową przyjemność jak kwiat, który dla kadego jest przyjemny w zapachu, ale - moim zdaniem - cały jego bukiet odczytać może dopiero prawdziwy koneser. Czytając pracę Pana Karola Wojciechowskiego każdy Czytelnik musi stawać się koneserem tematu, ponieważ dawka wiedzy o Rycie Francuskim w książce jest duża i nie sposób Udanym zamysłem było zamieszczenie monochromatycznych ilustracji na kartach książki, dodaje jej to uroku i sprawia że czytanie jest przyjemne. Książka jest warta lektury, i jestem pewien, że dla wielu czytelników będzie to lektura wielokrotna.

 3. 2011-04-05 - Andrzej Wyszyński

  Polecam jak najbardziej, pomaga nam laikom zrozumieć wiele rzeczy, przynajmniej tym którzy chcą cokolwiek zrozumieć.

 4. 2011-05-30 - ARGutowski

  Ksiązka napisana w sposób przystępny. Osobiście ucieszyło mnie dość dokładne przedstawienie idei i "wolnomularskich przypowieści" towarzyszących inicjacji na poszczególne stopnie wtajemniczenia. Bardzo dużo miejsca zajmują porównania pomiędzy "starym" a "nowym" Rytem Francuskim.


Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:
Mamy następcę Ludwika Hassa?

:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)