Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.762.115 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 718 głosów.
Klaun (2 tomy)
Dziedzina: Powieści i powiastki
Autor: Krystian Piwowarski
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2008
Wydawca: tCHu
Liczba stron: 776
Wymiary: 12,5x19,5 cm
ISBN: 978-83-89782-40-3
Okładka: Miękka
Ilustracje: Nie
Cena: 59,50 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
OpisPowieść Klaun Krystiana Piwowarskiego to jedna z nielicznych w literaturze polskiej ostatnich lat próba całościowego opisu pokus i konieczności, jakie formują współczesnego Europejczyka.

Klaun nie jest zawężonym obrazem określonego środowiska; podejmuje natomiast liczne wątki odzwierciedlające stan ogólnej świadomości, nie zaś wyjątkowość czy też egzotyczność rozmaitych grup społecznych, np. homoseksualistów, narkomanów, yuppies, opozycjonistów, emigrantów, feministek itp. Powieść Piwowarskiego wypełnia przestrzeń koniecznej syntezy czasu i miejsca.

Sobowski, bohater Klauna, jest w dużo większym stopniu śmieszny niż tragiczny. Piwowarski zdaje się mówić, iż nie jesteśmy godni współczucia, albowiem nie czynimy nic, by na współczucie i sprawiedliwą ocenę zasłużyć. Bohater Klauna twierdzi, iż tylko ból lub drwiąca krytyka pokazują prawdę o człowieku. Sobowski nie cierpi aż tak bardzo, więc pozostaje mu śmiać się z siebie.

Książka ma jednak wymiar nie tylko eschato-, ale i w pewnym sensie teologiczny. To również metaforyczna podróż po piekle – i jak w piekle istnieją tu tylko bardziej i mniej sugestywne iluzje oraz – zdawałoby się – żadnej nadziei. Ktoś by rzekł, że z tego powodu, to powieść diabelska. I można by nie odmówić mu racji. Czy finał ma wymiar nihilistyczny? Wedle stronników diabła z pewnością. Bohater próbuje się wydobyć z otchłani oślepienia, a mimo to zostaje unicestwiony. Otrzymuje to, co swym przykładem propagował. Wahając się coraz mocniej to w jedną, to w drugą stronę – wreszcie runął. Życie każdego z nas było, jest lub będzie błazenadą w stopniu, w jakim uczestniczymy w ponurej komedii świata – bohater uczestniczy w niej z całych sił, jest więc kimś typowym dla tego miejsca i czasu. Niczego, co już ma, nie potrafi się wyrzec i chce zdobyć całą resztę. Jest o włos, o myśl, o świadomość (w gruncie rzeczy o podmiotowość) od fundamentalnego przewartościowania. Jego intuicje są trafne, odruchy wskazują drogę; wstąpić na nią z całym przekonaniem przeszkadza rutyna, maszyna, przywiązanie, zdrowy (chory) rozsądek. Pozostanie po stronie pół-mroku do końca. Klaun opowiada o próbie przekroczenia paradygmatu – cóż, że w wymiarze ,,doczesnym" chybionej, kiedy w esencji ofiarowującej tak wiele. To, co pozostaje po lekturze Klauna, to uczucie swobody ducha. Aż tyle.

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Opinie naszych czytelników:
  1. 2009-06-15 - ajchojno

    Jestem po przeczytaniu pierwszego tomu. Dlatego moja opinia jest jedynie diagnozą na podstawie objawów. Brakuje w tej książce wyrazistego, schemetycznego bohatera. Wszystkie postacie nie posiadają komkretnej historii życia. Nie mają klasycznego życiorysu. Są migotliwe i zmienne, w poszukiwaniu trwałości istnienia. Powieść nawiązuje do szeregu stereotypów z przeszłości Polski i teraźniejszości. Nasyca postacie dawką seksualności proporcjonalną do rzeczywistości, co może razić mitomanów, ale jest jak najbardziej uzasadnione.To mocna strona powieści. Mamy też ostrą dyskusję na temat sensu kultury masowej i elitarnej, która nie podpiera się transcndencją i moralnością nakazowo--rozdzielczą . Wszystko jest unurzane w nierzadko błyskotliwych roztrząsaniach, które wbrew pozorom nie są strumieniem świadomości. Mnie osobiście brakuje odniesienia bohaterów do różnych konstrukcji i koncepcji psychologicznych, oczywiście z groteskowym akcentem. Na razie dużo plusów, jednak dopiero po przeczytaniu drugiego tomu będę mógł stwierdzić czy mam do czynienia z arcydziełem. Czy rzecz jest pisana kolejnymi kilkudziesięciostronnicowymi rzutami na taśmę, czy stanowi konstrukcyjnie zamierzony dystans na siedemset stron. Chętnie po przeczytaniu całości podzielę się moją opinią. Nie wchodzę w szczegóły, ale gotowy jestem wziąć udział w dyskusji na temat tej powieści.



:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)