Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
 
 
 
 
 
 
 
F10.2  Dziedzina: Różności Autor: Tomasz A. Morris  Seria: biblioteka aksolotla Miejsce i rok wydania: Warszawa 2007 Wydawca: tCHu Liczba stron: 176 Wymiary: 12,5x19,5 cm ISBN: 83-89782-35-9 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 24,90 zł  (bez rabatów) 
[ Pozycja niedostępna ] Opis F.10 2 to książka o alkoholizmie, pisana przez człowieka wrażliwego o wybitnym poczuciu humoru. Autor — dusza towarzystwa, facet którego obecność była gwarancją powodzenia każdej imprezy — uczciwie, z dystansem znamionującym rasowego prozaika, opisuje blaski i cienie bezlitosnego wyścigu z samym sobą — nie retuszuje zabawowej strony uzależnienia alkoholowego, ale i bez osłonek przedstawia proces przeistaczania się dobrej zabawy we wsysającą, pożerającą całe tygodnie, mroczną gardziel drzemiącego w każdym 
z nas i gotowego uderzyć nagle potwora. 
 
F10.2 to kliniczny kod syndromu uzależnienia alkoholowego. A jednak F10.2 nie zawiera ani szczypty moralizatorstwa; jest niezwykłej wartości świadectwem człowieka, który przeszedł przez wszystkie stadia choroby — aż po wkroczenie na ścieżkę ozdrowienia. Jednak — nawiązując do tradycji — nie pisze: „mam to już za sobą”, wie bowiem, że alkoholizm to brzemię, które nieść trzeba do samego końca. 
 
Mimo że temat jest tak poważny, książkę czyta się znakomicie. Humor, cięta ironia i autoironia pomagają autorowi rozświetlić najciemniejsze zakamarki duszy — w czym skutecznie wspiera go ponadczasowa Desiderata. 
 
F10.2 bezsprzecznie skłania do głębokiej refleksji, uświadamia uniwersalność doświadczenia upadku. I podźwignięcia. Mottem książki jest łacińskie Velle est posse — chcieć to móc.Podziel się swoją opinią o tej książce..