Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [15]
· [3]
· [5]
· [1]
· [3]
· [10]
Kobieta, której nigdy nie było Dziedzina: Nauki o zachowaniu i mózgu Autor: Sarah Blaffer Hrdy Tłumacz: Marcin Ryszkiewicz Seria: Nauka u progu trzeciego tysiąclecia Miejsce i rok wydania: Warszawa 2005 Wydawca: Wydawnictwo CiS Liczba stron: 340 Wymiary: 14x20 cm ISBN: 83-85458-94-8 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 41,90 zł (bez rabatów)Rekomendacja Racjonalisty
[ Pozycja niedostępna ] Opis Kobieta, której nigdy nie było wkrótce po ukazaniu się jednogłośnie uznana została przez krytyków i czytelników za przełomową syntezę feminizmu i teorii ewolucji. To Sarah Hrdy jako pierwsza zdołała pokazać – i obalić – fałszywe stereotypy, jakie wokół koncepcji „natury kobiety” (i żeńskiego seksualizmu) budowały zarówno nauka, jak i feminizm. Hrdy potrafiła jednak nie tylko zakwestionować dominujące w potocznym myśleniu, w wizjach feministek i w naukowych rozprawach przesądy, ale również przedstawia własną, opartą na wielkiej wiedzy i rzetelnych badaniach koncepcję ewolucji naszych przedludzkich przodków i czynników, które sprawiły, że wśród Homo sapiens dyskryminacja kobiet/samic przybrała tak wielkie, niespotykane u większości innych naczelnych rozmiary.
„New York Times Book Review” wyróżnił książkę Kobieta, której nigdy nie było prestiżowym tytułem „The Notable Book of the Year”.
Sarah Blaffer Hrdy jest obecnie Prefessor Emerita na University of California-Davies. Uznawana jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych prymatologów. W kręgach pozanaukowych sławę zawdzięcza głośnym i wielokrotnie wznawianym oraz tłumaczonym na wiele języków książkom Kobieta, której nigdy nie było oraz Mother Nature.
To wspaniała książka. Świetna lektura, a zarazem wielka, naukowa rozprawa o seksie i statusie wśród naczelnych.
Alison Jolly, „American Scientist”
Wśród prac poświęconych ewolucji i behawiorowi prymatów – a więc i nas samych – książka Hrdy nie ma sobie równych […]. To fascynujący obraz nacisków ewolucyjnych, które ukształtowały naturę mężczyzn i naturę kobiet.
Dorothy Cheney, „Science”
Świetne pióro, olbrzymia wiedza i erudycja, poczucie humoru i odwaga głoszenia niepopularnych sądów. Umiejętność stawiania ważnych pytań i znajdywania odpowiedzi. Czegóż można chcieć więcej?
Jonathan Arber, „Science and Life”Podziel się swoją opinią o tej książce..