Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Obrona modernizmu Dziedzina: Kultura i sztuka Autor: Clement Greenberg Tłumacz: Grzegorz Dziamski, Maria Śpik-Dziamska Miejsce i rok wydania: Krakow 2006 Wydawca: Universitas Wymiary: 14x20 cm Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 38,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Teksty Greenberga nie były dotąd publikowane w przekładzie na język polski, poza jednym esejem Awangarda i kicz, który ukazał się w wydawanym przez paryską Kulturę tomie Kultura masowa (1959), zredagowanym przez Czesława Miłosza. Prezentowany tu wybór ukazuje Greenberga jako estetyka i filozofa sztuki, a nie krytyka czy historyka sztuki.
Clement Greenberg (1909-1994) uważany jest za jednego z największych i najbardziej wpływowych krytyków amerykańskich drugiej połowy XX wieku. Jest autorem teorii, która w znaczący sposób wpłynęła na myślenie o sztuce w połowie ubiegłego stulecia i wywołała ostry sprzeciw w ostatnich trzech dekadach minionego wieku. Zrozumienie postmodernistycznych dyskusji, przynajmniej w sztukach plastycznych, wydaje się niemożliwe bez znajomości poglądów Greenberga.Fragment lub streszczenie Spis treści
Grzegorz Dziamski, Clement Greenberg: obrona modernizmu
Awangarda
Awangarda i kicz
Awangardowe postawy: nowa sztuka w latach sześćdziesiątych
Antyawangarda
Malarstwo modernistyczne
Malarstwo modernistyczne
Potrzeba „formalizmu”
Początki modernizmu
Nowoczesność i ponowoczesność
Abstrakcja
„Kryzys” sztuki abstrakcyjnejPodziel się swoją opinią o tej książce..