Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.951.441 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 480 głosów.
Jezus Barabasz
Dziedzina: Biblia
Autor: Hjalmar Söderberg
Inne pozycje autora (1) | O autorze
Tłumacz: Paweł Pollak
Miejsce i rok wydania: 2005
Wydawca: Fundacja Szwedzka
Liczba stron: 130
Wymiary: 12,5x19,5 cm
ISBN: 83-918915-4-2
Okładka: Miękka
Ilustracje: Nie
Cena: 16,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
OpisJAK BYŁO NAPRAWDĘ?
„Piłat zatem zapytał lud, który się zebrał: 'Kogo mam wam ułaskawić: Jezusa Barabasza czy Jezusa zwanego Mesjaszem?'” Ten szokujący dla polskiego czytelnika cytat pochodzi z kanonicznego przekładu Nowego Testamentu na język szwedzki. Jego źródło sięga roku 1928, kiedy to Hjalmar Söderberg opublikował powieść pt. Jezus Barabasz, w której zawarł wyniki swoich studiów nad genezą chrześcijaństwa. Książka spotkała się z oburzeniem i potępieniem, uznano ją za bluźnierczą, za dziwactwo wybitnego pisarza. Musiało minąć ponad pół wieku, by szwedzka Komisja Biblijna przyznała Söderbergowi w jednym punkcie rację: Barabasz to nie imię, lecz przydomek. Komisja uznała, że skoro imię Jezus było w ówczesnej Palestynie popularne, mógł je nosić również uwolniony złoczyńca. Söderberg w swej powieści sformułował jednak i uzasadnił znacznie bardziej poważną hipotezę niż tylko tę, że Barabasz miał na imię Jezus...

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Opinie naszych czytelników:
 1. 2005-10-06 - Piotr Opolski

  Ta hipoteza mówi o tym że prawdopodobnie Jezus Barabasz był synem Jezusa z Nazaretu, a matką Maria Magdalena... To wiadomość może wielu szokować, ale jest prawdopodobna, jak się rzeczywiście zacznie dokładnie zgłębiać historię chrześcijaństwa, a nie tylko przyjmuje dogmaty Kościoła.

 2. 2005-11-11 - sceptyk

  Zapytam tak tylko :) to ile Jezus mialby miec lat zeby byc ojcem Barabasza?

 3. 2006-01-07 - Próchno

  No właśnie! Ile? Pytanie samo się ciśnie na usta. Czy pan Piotr ma jakąś konkretną teorię. Chętnie się z nią zapoznam.

 4. 2006-01-30 - maniek

  To nawet mogloby byc mozliwe. Otoz jak wiadomo chlopcy dojrzewaja w wieku ok. 13-14 lat. Jak wiadomo Jezus Chrystus umarl w wieku 33 lat, a Barabasz mialby wtedy 19-20 lat, gdziez wyczytalem ze Jezus poznal Marie Magdalene w wieku 12 lat. Z tego wychodzi ze wszystko jest mozliwe. P.s. niestety nie wiem nic o przyblizonym wieku Barabasza.

 5. 2006-02-08 - jezu

  tak, to zeczywiscie mozliwe, jest jeszcze cos zauwazcie, ze skoro chopcy dorastaja w wieku 12 lat to barabasz mogl byc kilkunastoletnim gwalcicielem morderca, a moze to MM wrobila chrystusa w ojcostwo (wiadomo ze byla kurwa) korzystajac z jego naiwnosci, a ojcem barabasza moze byc kazdy (nawet inna postac biblijan np. jozef, pilat albo milosierny samarytanin)

 6. 2006-03-03 - hidden

  Jezus w momencie śmierci był najprawdopodobniej nieco starszy. Miał około 39-40 lat. Ponieważ w rzeczywistości urodził się w 6-7 roku p.n.e. Więc mógł począć Barabasza będąc pełnoletnim mężczyzną.

 7. 2006-03-21 - amdullah

  Powiedzieć wam kim był Barabasz? Był Tobą i mną. Zobaczcie, że dzięki Jezusowi Barabasz odzyskał wolność, to Barabasz miał zginąć na krzyżu za swoje przestępstwa. Ale oto pojawia się On, Jeshua z Nazaretu, i dzięki temu Barabasz wychodzi na wolność. Tak jest i dziś: dzięki Jezusowi odzyskujemy prawdziwą wolność (nie mylić z samowolką) a nikt o nas nie mówi, że Jezus był naszym ojcem. Nie rozumiem dlaczego ludzie tak za wszelką cenę chcą obalić PRAWDĘ o tym, że Jezus jest Zbawicielem, Synem Boga. Nie lepiej po prostu przyjąć prawdę? Zresztą, przeczytajcie książkę Josha McDowella "Kim jest Jezus", jest dostępna w necie. Będziecie mieć dowody na to, że chrześcijaństwo to sama PRAWDA.

 8. 2006-03-21 - misiek

  Czyli, że każdy, kto nosi imię Jezus jest synem Jezusa? Nie rozśmieszajcie mnie! Przecież chociażby imię Jozue to inna forma imienia Jezus. A Jozue żył wiele wieków przed Jezusem. I co? Jozue też był synem Jezusa z Nazaretu? A nazywacie siebie racjonalistami!

 9. 2006-05-02 - tptak

  Trochę przekręcone rozumowanie u niektórych. Z tego co wiem, w tamtych czasach pełnoletnim w rozumieniu prawa był ten, który ukończył 30 lat. I wtedy Jezus rozpoczął nauczanie - po kuszeniu na pustyni i chrzcie w Jordanie, które bezpośrednio to poprzedziły. Przed śmiercią na krzyżu działał publicznie 3 lata. W tym czasie też poznał Marię Magdalenę. Tak więc jeśli rzeczywiście urodził się 6-7 lat przed naszą erą (mi się wydawało że po, ale tu nie mam pewności), oznacza to że został ukrzyżowany 33 lata później, a nie w 33 roku. Imię Jezus jest zwykłym imieniem. Dla wierzących jest imieniem zbawiciela. Ale są i teraz osoby z takim imieniem (pamiętam sportowca z Hiszpanii).

 10. 2006-09-07 - wylde

  Witam!!!! Jezus pochodził z rodziny bardzo ortodoksyjnych żydów jak w tamtych czasach wszyscy żydzi mieszkający w jego okolicy. Wiadomo też że naród żydowski był w tamtych czasach pod ciężkim batem Rzymskim, więc jak ktoś próbował wszcząć bunt albo inną rebelię (a było pewnie takich wielu, jednym z nich był Jezus syn Józefa)odrazu był rozgniatany przez Rzymian poprzez ukrzyżowanie(Rzymianie w tamtych czasach "rozdawali krzyże" jak dzisiaj policja mandaty). W kwestii czy Maria Magdalena była jego żóną odpowiedz jest bardzo prosta. W ewangelii jest napisane że jako pierwsza do grobu Jezusa weszła własnie...M.M!!! a w ortodoksyjnym prawie żydowskim jest napisane że do grobu może wejść tylko żona zmarłego.

   Zobacz wszystkie opinie..


:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)