Kazimierz Dziamka

Dr Kaz Dziamka od 1996 r. jest redaktorem naczelnym American Rationalist. Kaz jest profesorem z Nowego Meksyku w USA (magister filologii angielskiej, Uniwersytet Jagielloński; doktor amerykanistyki, Uniwersytet Nowy Meksyk). W 1987 r. obronił pracę doktorską pt. "Utopia and Freedom in American Culture" ("Utopia i wolność w kulturze amerykańskiej"). Od 1989 r. uczy w college'u TVI w Albuquerque, gdzie opublikował podręcznik do składni zdania angielskiego: Sentences: An Introduction to Syntax. Obecnie Kaz pracuje w technicznym college'u TVI w Nowym Meksyku, gdzie uczy studentów amerykańskich języka angielskiego: pisania esejów i artykułów akademickich.

Poza angielskim, uczy również amerykanistyki, głównie Native American Studies i Cultural Studies. Jest jednym z niewielu ekspertów od Indian Apaczów, szczególnie "Chiricahua Apache", których przedchrześcijańską kulturę studiuje już od ok. 15 lat i których imponujący indywidualizm był dla niego natchnieniem w trudnym okresie adaptacji do życia w USA.

W 1996 r. Dr Dziamka wyszedł z propozycją utworzenia unikalnego kursu akademickiego "The American Humanist Tradition" ("Historia świeckiego humanizmu w Ameryce"). Był to pierwszy tego typu kurs w historii Ameryki oferowany na wyższej uczelni technicznej. Kurs wywołał olbrzymie zainteresowanie wśród studentów, jak i burzę protestów ze strony konserwatywnych ugrupowań chrześcijańskich w Nowym Meksyku, które próbowały wywrzeć nacisk na administrację college'u TVI w celu odwołania kursu i wyciągnięcia konsekwencji prawnych i administracyjnych wobec Profesora Dziamki. (W wyniku tej nagonki bigotów religijnych, kontrakt Dr Dziamki w TVI został odwołany na 2 lata.)

W roku 1998 r. Kaz otrzymał prestiżowe stypendium Fundacji Fulbright i wyjechał do Norwegii, gdzie pracował przez rok jako "Professor of American Studies" na Uniwersytecie w Tromsř.

Kaz jest członkiem The American Humanist Association (Nowy Jork), od którego otrzymał nagrodę "Humanisty Roku 1999" i Council for Secular Humanism (Nowy Jork). Wraz z rodziną, żoną Barbarą i córkami Pauliną i Moniką, mieszka w Albuquerque od 1981 r.

Kaz jest zapalonym tenisistą (jego marzeniem jest zagrać w finale turnieju polonijnego w Sopocie z Fibakiem). Uwielbia też dziką naturę, w szczególności dzikie jeziora kanadyjskie, gdzie jeździ wraz z bratem "słuchać jak nury śpiewają nad oświetlonym przez księżyc jeziorem - jak pisał przed swą ostatnią wyprawą. - Będą ryby, i grzyby, i jagody. Dzika natura przyciąga mnie w sposób, który wskazuje na jakąś nietypową i ginącą chyba już fascynację dla natury. Po prostu bez dzikiej natury życie dla mnie nie miałoby większego sensu. Dlatego muszę jeździć aż do północnej Kanady, bo tam masy ludzkie i antyludzkie korporacje nie dotarły jeszcze."

Od czerwca 2003 r. do końca 2004 r. Kaz prowadził sekcję angielską naszego serwisu.


Zamknij